INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Krajewski h. Jasieńczyk  

 
 
Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Krajewski Kazimierz h. Jasieńczyk (w. XVIII), marszałek wiski konfederacji barskiej. Pochodził z drobnej, zaściankowej szlachty mazowieckiej. Był prawdopodobnie bratem Marcina, proboszcza zambrowskiego i kanonika płockiego, kaznodziei i wierszopisa. W r. 1764 podpisał z ziemią łomżyńską elekcję Stanisława Poniatowskiego. Przez szereg lat służył u Michała Krasińskiego, podkomorzego różańskiego. Na magnackim dworze nabył obrotności i manier człowieka światowego oraz znajomości kilku języków obcych. W końcu 1767 r., wtajemniczony w plany konfederacji antyrosyjskiej, opuścił z Krasińskim Warszawę i przez Lwów przybył na Podole. Tu pomagał w organizowaniu konfederacji barskiej, za co otrzymał stopień pułkownika i Order Św. Krzyża. Z Krasińskim odbył wiosenną kampanię podolską i z nim razem przeszedł granicę turecką (23 VI 1768 r.).
Poróżniwszy się z szefami barskimi, wrócił K. do kraju i związał się ze swym krajanem Pawłem Mostowskim, wojewodą mazowieckim, szermierzem haseł równości szlacheckiej i walki o obalenie przewagi magnackiej, stając się jego głównym powiernikiem. Przez jesień i zimę 1768/9 r. wykazywał dużo inicjatywy i zabiegów przy organizowaniu konfederacji mazowieckich. Z pomocą swego pryncypała został K. w marcu 1769 r. marszałkiem ziemi wiskiej. Dn. 10 IV w obozie pod Raciążem podpisał wraz z innymi marszałkami mazowieckimi manifest, w którym uznawał Mostowskiego generalnym marszałkiem konfederacji koronnej. W końcu kwietnia jako sekretarz generalny Mostowskiego utracił opanowane przez Rosjan archiwum, w którym miała znajdować się m. in. poufna korespondencja króla z konfederatami. W maju prowadził, z częściowo pozytywnym skutkiem, agitację na rzecz Mostowskiego wśród marszałków małopolskich. Z ramienia też prowincji Małopolskiej, głównie zaś pozyskanego Marcina Lubomirskiego, delegowany był do konfederacji wielkopolskiej celem zbliżenia jej z grupą Mostowskiego. Stąd podążył na Mazowsze i 21 VII przymusił susceptanta grodu różańskiego do wydania sobie akt, w których umieścił pod datą 12 VI manifest przeciwko Repninowi. Wymienił w nim imiennie i potępił wszystkich członków delegacji sejmu 1767/8 r. Manifest ten kolportowany w licznych odpisach obiegł całą Polskę. Wojciech Tressemberg, marszałek warszawski, w miesiąc później dorzucił do listy zaprzańców narodowych wymienionych przez K-ego jeszcze F. K. Branickiego i J. G. Stempkowskiego. Major rosyjski Schubbe w odpowiedzi K-emu, nie mogąc dosięgnąć go w inny sposób, wymógł 14 VIII na kilku sterroryzowanych urzędnikach zebranych w Wiźnie, podpisanie oświadczenia, że nie wybierali marszałka ziemi wiskiej, oraz przyrzeczenie zachowania wszelkiej spokojności.
W pierwszych dniach sierpnia K. popadł w konflikt z przebywającym w Łomżyńskiem Kazimierzem Pułaskim, który miał go sponiewierać za jakieś przewinienia wobec hetmana J. K. Branickiego. Przez Prusy Książęce, Gdańsk (konferencje z Gérardem, F. Czackim i in.) oraz Wrocław (spotkanie z M. J. Pacem) przybył K. 5 X do Cieszyna. Tu czynił starania o wejście do organizowanej Generalności. W tym celu wyjechał na Węgry do Zborowej, by osobiście przedstawić przebywającemu tam Adamowi Krasińskiemu siebie i swe dotychczasowe czynności. K. nie zastał już tam biskupa, a po konferencjach z M. Suffczyńskim powrócił do Bielska. Ogłoszona Generalność (31 X) nie chciała jednak uznać K-ego, pod pretekstem braku oryginalnego aktu konfederacji wiskiej, który z ksiąg grodzkich wydarli Rosjanie. Zabiegi K-ego czynione w tej sprawie przez kilka tygodni nie przyniosły pozytywnego skutku. Wobec czego K. oddał się już całkowicie pod rozkazy Mostowskiego, który pozostawał w opozycji do obu głównych stronnictw konfederackich: biskupiego i wesslowskiego, a przebywając za granicą w Krawarnie, Ołomuńcu, Opawie, utrzymywał tam niby prawowitą Generalność. Z jej ramienia K. wyjeżdżał we wrześniu 1770 r. do Paryża, gdzie kołatał u ministra Choiseula, oczywiście bezskutecznie, o pomoc francuską. Biskup Krasiński, zohydzając w niewybredny sposób Mostowskiego, nie oszczędził również jego pupila, nazywał go pijakiem, hultajem i sługusem, nie mającym żadnej posiadłości w Polsce. Zwracał się też do M. Wielhorskiego, posła konfederackiego w Paryżu, by spowodował aresztowanie K-ego i osadzenie go w więzieniu. Z podniety też niewątpliwie Krasińskiego, uznającego ziemię wiską za nie mającą reprezentacji, szlachta wiska 15 IV 1771 r. wybrała marszałkiem Szymona Suskiego. O dalszych losach K-ego brak wiadomości.

Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska; – Elektorów poczet, Wyd. O. Pietruski, Lw. 1845; Listy W. Jakubowskiego do J. K. Branickiego… 1758–1771, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1882; Lubomirski S., Pamiętniki, Wyd. W. Konopczyński, Lw. 1925; Vol. leg., VII 127; Źródła odnoszące się do pierwszego okresu panowania Stanisława Augusta po r. 1773, Wyd. H. Schmitt, Lw. 1884 s. 114; – Arch. Państw. w Kr.: Zbiory Sanguszków rkp. 686 I s. 183, 233; Arch. Państw. w Ł.: rkp. 134; B. Czart.: rkp. 940/2, 941, 942, 944; B. Jag.: rkp. 6671; B. Narod.: BOZ rkp. 1189; B. PAN w Kr.: rkp. 316; Pozn. Tow. Przyj. Nauk: rkp. nr 73 s. 72–7, nr X A5; Zbiory Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Lauda wiskie i łomżyńskie.
Wacław Szczygielski

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.